Головне управління ДФС у Чернівецькій області

НОВІ РАХУНКИ: БУКОВИНСЬКІ ПОДАТКІВЦІ НАГАДУЮТЬ ПРО НЕОБХІДНІСТЬ ВЧАСНО СПЛАЧУВАТИ ПОДАТКИ

Головне управління ДПС у Чернівецькій області нагадує платникам, що 30 жовтня 2019 року – останній день сплати:

–  податку на додану вартість за вересень платниками, у яких базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному місяцю;

–  акцизного податку за вересень;

–  податку на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) з нарахованого, але не виплаченого доходу за вересень;

– ПДФО із загальної суми процентів, нарахованих за вересень на поточний або депозитний банківський рахунок; на вклади членів кредитної спілки;

– військового збору з нарахованого, але не виплаченого доходу за вересень;

– рентної плати за користування надрами при видобуванні вуглеводневої сировини за вересень;

– рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за вересень;

– рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами територією України за вересень;

– рентної плати за транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України за вересень;

– плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) (крім громадян) за вересень;

– єдиного податку платниками четвертої групи за ІІІ квартал.

Шановні платники, щоб не допустити несвоєчасної сплати податків не залишайте на останній день сплату податкових зобов’язань. Бережіть свій час і кошти!

Необхідно врахувати, що з 1 жовтня 2019 року, змінилися реквізити бюджетних рахунків для сплати. Із переліком оновлених рахунків можна ознайомитися на офіційному порталі Територіальні органів ДПС у Чернівецькій області у розділі «Бюджетні рахунки» за посиланняи: https://cv.tax.gov.ua/okremi-storinki/arhiv/391471.html.

 

ДОСУДОВЕ ВРЕГУЛЮВАННЯ СПОРІВ – ЯК НЕ ДОПУСТИТИ ПОМИЛОК

Таке питання вивчали та аналізували під час нещодавнього навчання для фахівців Головного управління ДПС у Чернівецькій області, яке провела завідувач сектору досудового врегулювання спорів управління правового забезпечення Наталія Матвєєва.

Наталія Матвєєва зазначила, що платники податків області в повній мірі використовують норми статті 56 Податкового кодексу України та статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне страхування» стосовно права на оскарження рішень органів державної податкової служби в адміністративному порядку.

Зокрема упродовж січня-вересня 2019 року до Державної податкової служби України від платників Чернівецької області надійшло 119 скарг (оскарження податкових повідомлень рішень, рішень та вимог про сплату ЄСВ та штрафних санкцій з ЄСВ).

З урахуванням скарг що надійшли в минулому році, впродовж дев’яти місяців 2019 року розглянуто 127 скарг на суму 67,2 млн.грн., кількість задоволених повністю чи частково скарг склала 24 відсотки на суму 11 млн.грн. Тобто 76 відсотків скарг на суму 56,2 млн.грн. залишено без змін .

Доповідач зробила акцент на нормативні правових актах, які регулюють питання оскарження. Так, згідно з п. 44.7 ст. 44 Податкового кодексу України платник податків має право подати контролюючому органу, який проводив перевірку, заперечення та/або додаткові документи, які підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності протягом 10 робочих днів.

Пані Наталія Василівна звернула увагу присутніх на терміни оскаржень визначені статтею 56 Податкового кодексу України, якою передбачено, якщо платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов’язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення. Скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій формі (за потреби – з належним чином засвідченими копіями документів, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати з урахуванням вимог пункту 44.6 статті 44 цього Кодексу) протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.

Щодо єдиного соціального внеску та згідно статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне страхування» скарга подається протягом 10 календарних днів.

 

З ПОЧАТКУ РОКУ В ЦЕНТРАХ ОБСЛУГОВУВАННЯ ПЛАТНИКІВ БУКОВИНИ НАДАНО ПОНАД 75 ТИСЯЧ АДМІНПОСЛУГ

У податковій службі Буковини наголошують, що обслуговування жителів області здійснюється у 13 Центрах обслуговування платників. Відтак, з початку 2019 року надано 75172 адміністративні послуги. З них, 1066 платників подали запити га отримання сервісних послуг у електронній формі.

Крім того, тільки у вересні суб’єктам господарювання та громадянам, податківці області надали 8088 адміністративних послуг. Однак, 25-ти платникам відмовлено у наданні адміністративних послуг з видачі довідки про відсутність заборгованості. Підставою для відмови у наданні такої довідки – наявність у платника податкового боргу, та/або недоїмки зі сплати єдиного внеску та заборгованості зі сплати податкових платежів.
В цілому, найчастіше відвідувачі ЦОПів впродовж січня – вересня цього року користувались послугою з видачі картки платника податків та внесення до паспорта громадянина даних про реєстраційний номер облікової картки платника податків. За вказаний період видано 28162 таких карток.

Послугами з видачі відомостей з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми/джерела виплачених доходів та утриманих податків скористались 10358 громадян.
Значною є також послуги щодо реєстрації платника єдиного податку та надання витягу з реєстру платників єдиного податку – 13020. А також реєстрація книги обліку доходів і витрат платникам єдиного податку – 5401.

Серед затребуваних адміністративні послуги з реєстрації реєстраторів розрахункових операцій, книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок. Цих послуг з початку року було надано 7189.

Крім того, видано 2119 довідок про відсутність заборгованості з платежів до бюджету, що контролюються органами державної податкової служби, а 2714 жителів області зверталися за довідкою про отримані доходи.

У податковому відомстві звертають увагу, бланки заяв для отримання адміністративних послуг та порядок їх заповнення на офіційному порталі Територіальних органів ДПС у Чернівецькій області >Головна>Окремі сторінки>Центри обслуговування платників> за посиланням: https://cv.tax.gov.ua/…/tsentri-obslugovuvannya-platnikiv…//

 

«ПОДАТКОВИЙ ЛІКБЕЗ» ОН-ЛАЙН: ОБРАННЯ ПІДПРИЄМЦЯМИ СИСТЕМИ ОПОДАТКУВАННЯ НА 2020 РІК

Багато буковинців намагаються самостійно впорядкувати свій бізнес, керуючись уривками інформації. Інколи це призводить до грубих помилок, оскільки недолік знань позбавляє можливості платника податків належним чином прийняти правильне рішення.

Саме сучасний вид он-лайн комунікації дає можливість швидко знайомитися із діючими нормами податкового кодексу України та доводити до відома широкого кола платників податків певні зміни які відбулися в законодавстві. Адже буковинці можуть так спілкуватись, не виходячи з дому, залишаючись за власним персональним комп’ютером.

Відтак, впродовж минулого тижня фахівці Головного управління ДПС у Чернівецькій області провели он-лайн «ПОДАТКОВИЙ ЛІКБЕЗ» на тему: «Обираємо систему оподаткування на 2020 рік: ставки податків, термін подання звітності, подання звітності в електронному вигляді, наймані працівники, випадки застосування РРО», під час якого усі бажаючі мали можливість поставити свої запитання буковинським податківцям.

Оскільки запитань від платників надійшло чимало, податківці їх об’єднали за змістом та виокремили три блоки. Перший блок – вибір підприємцями системи оподаткування на 2020 рік; другий – ставки податків та терміни подання звітності для платників єдиного податку першої-третьої груп; третій – порядок оформлення найманих працівників та випадки застосування РРО приватними підприємцями – платниками єдиного податку.

Запитання – відповіді: обрання підприємцями системи оподаткування на 2020 рік

Які документи слід подати до податкової для застосування спрощеної системи оподаткування?

Фізичним особам, які планують здійснювати підприємницьку діяльність, слід знати, що для платників єдиного податку затверджено нові форми реєстраційних документів Мінфін наказом від 16.07.2019 р. № 308 затвердив нові форми реєстраційних документів для платників єдиного податку, зокрема:

Заява про застосування спрощеної системи оподаткування;

Розрахунок доходу за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування;

Запит про отримання витягу з реєстру платників єдиного податку;

Витяг з реєстру платників єдиного податку.

Відповідно втрачають чинність попередньо діючі форми свідоцтва платника єдиного податку, заяви про застосування спрощеної системи оподаткування, розрахунку доходу за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування, затверджені наказом Мінфіну від 20.12.2011 р. № 1675.

Наказ № 308 набирає чинності з дня його офіційного опублікування. Опубліковано Наказ 22.10.2019р. в газеті «»Офіційний вісник» №81.

Відтак, починаючи з 22 жовтня 2019 року, для переходу на спрощену систему оподаткування або відмови від неї, зміни ставки або групи єдиного податку, а також внесення змін до реєстру платників єдиного податку, платникам слід використовувати нові форми реєстраційних документів.

 

За яких умов ФОП можуть бути платниками ЄП першої – третьої групи?

Відповідно до п.п. 1 п. 291.4 ст. 291 Податкового кодексу України зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) до платників єдиного податку, які відносяться до першої групи, належать фізичні особи – підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 300000 гривень.

До платників єдиного податку, які відносяться до другої групи, згідно з п.п. 2 п. 291.4 ст. 291 ПКУ належать фізичні особи – підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:

не використовують працю найманих осіб або кількість які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб; обсяг доходу не перевищує 1500000 гривень.

До платників єдиного податку, які відносяться до третьої групи, належать фізичні особи – підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 5000000 гривень (п.п. 3 п. 291.4 ст. 291 ПКУ).

 

Чи може ФОП бути платником ЄП другої групи, якщо надає послуги ФО, а оплата вартості послуг здійснюється ЮО, що не є платником ЄП?

Якщо фізична особа – підприємець – платник єдиного податку другої групи надає послуги відповідно до договору, яким визначено, що замовником є фізична особа, яка підписує акт виконаних робіт, але вартість виконаних послуг для фізичної особи оплачує юридична особа, яка не є платником єдиного податку, то такий підприємець має право обрати другу групу платника єдиного податку.

Якщо фізична особа – підприємець – платник єдиного податку другої групи надає послуги відповідно до договору, яким визначено, що замовником є юридична особа – не платник єдиного податку, яка підписує акт виконаних робіт та оплачує вартість виконаних послуг, то такий підприємець порушує умови, передбачені Податковим кодексом України, для другої групи платників єдиного податку, але за таким підприємцем залишається право обрання третьої групи платника єдиного податку.

 

Як визначається дохід за попередній календарний рік, у разі прийняття ФОП рішення про застосування спрощеної системи оподаткування з 1 січня наступного року?

Згідно з п.п. 298.1.4 п. 298.1 ст. 298 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) суб’єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм ПКУ, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий суб’єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року.

Перехід на спрощену систему оподаткування суб’єкта господарювання, зазначеного в абзаці першому п.п. 298.1.4 п. 298.1 ст. 298 ПКУ, може бути здійснений за умови, якщо протягом календарного року, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування, суб’єктом господарювання дотримано вимоги, встановлені в п. 291.4 ст. 291 ПКУ.

До поданої заяви додається розрахунок доходу за попередній календарний рік, який визначається з дотриманням вимог, встановлених главою 1 розд.XIV ПКУ.

Розрахунок доходу за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 20.12.2011 № 1675.

Враховуючи вищенаведене, у разі прийняття фізичною особою – підприємцем рішення про перехід на спрощену систему оподаткування з 1 січня наступного року заява до контролюючого органу подається не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку нового року разом із розрахунком доходу за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування.

Отже, дохід за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування, визначається на момент подання заяви із врахуванням запланованої суми отримання доходу, за період що залишився до кінця року після подання заяви.

 

Чи може бути платником ЄП ФОП, що надає послуги Інтернет – зв’язку, телебачення та здійснює кур’єрську діяльність?

Фізичні особи – підприємці, які здійснюють кур’єрську діяльність та надають послуги Інтернет – зв’язку, можуть бути платниками єдиного податку.

Фізичні особи – підприємці, які надають послуги телебачення, повинні мати відповідні ліцензії і не можуть бути платниками єдиного податку.

 

За яких умов ФОП платник ЄП може самостійно (добровільно) перейти на сплату ЄП, встановленого для інших груп?

Відповідно до п.п. 298.1.5 п. 298.1 ст. 298 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) за умови дотримання платником єдиного податку вимог, встановлених ПКУ для обраної ним групи, такий платник може самостійно перейти на сплату єдиного податку, встановленого для інших груп платників єдиного податку, шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу.

При цьому у платника єдиного податку третьої групи, який є платником податку на додану вартість, анулюється реєстрація платника податку на додану вартість у порядку, встановленому ПКУ, у разі обрання ним першої або другої групи чи ставки єдиного податку, встановленої для третьої групи, яка включає податок на додану вартість до складу єдиного податку.

В якій термін новостворена ФОП має право подати заяву про застосування спрощеної системи оподаткування та ставки ЄП, встановленої для першої або другої групи, якщо державна реєстрація проведена в останні дні місяця (30 або 31 числа)?

Згідно із п. 298.1 ст. 298 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку першої – третьої груп здійснюється відповідно п.п. 298.1.1 – 298.1.4 п. 298.1 ст. 298 ПКУ.

Для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб’єкт господарювання подає до контролюючого органу заяву (п.п. 298.1.1 п. 298.1 ст. 298 ПКУ).

Зареєстровані в установленому порядку фізичні особи – підприємці, які до закінчення місяця, в якому відбулася державна реєстрація, подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для першої або другої групи, вважаються платниками єдиного податку з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулася державна реєстрація (п.п. 298.1.2 п. 298.1 ст. 298 ПКУ).

Отже, новостворені фізичні особи – підприємці для обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для першої або другої групи, повинні подати заяву про застосування спрощеної системи оподаткування до закінчення місяця, в якому відбулася державна реєстрація. Для обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для першої або другої групи, законодавчо не передбачено перенесення термінів подачі заяви для фізичних осіб – підприємців, які були зареєстровані в останні дні місяця.

 

Чи може ФОП, яка здійснює роздрібний продаж товарів в магазині, що розташований на території ринку, бути платником ЄП першої групи?

Фізична особа – підприємець, яка здійснює роздрібний продаж товарів в магазині, що розташований на території ринку, не може бути платником єдиного податку першої групи.